تبلیغات
آشنایی با رشته مکانیک - انرژی هسته ای

آشنایی با رشته مکانیک
 

 تاریخچه :

 

 
تاریك ترین دوران تاریخ

1895

 

 ویلهم رونتگن اشعه ی ایكس را كشف كرد . او در حین پژوهش هایش روی كاتدها متوجه شد آن ها پرتوهای ناشناخته ای را ازخودشان ساطع می كنند. وی این اشعه را ایكس(مجهول) نام گذاری كرد.

1898

 

ماری و پیر كوری دو عنصر رادیواكتیو رادیوم و پلوتونیوم را كشف كردند. قبل از این اورانیوم و توریم تنها عناصر رادیو اكتیو شناخته شده بودند ماری كوری در حالیكه روی سنگ های معدنی اورانیم كار می كرد متوجه شد دو سنگ معدنی دیگر خیلی بیشتر از خود اورانیم رادیو اكتیو هستند او و شوهرش پیر بعد از تجزیه ی شیمیایی سنگ های معدنی به ماده ای رسیدند كه 400 بار بیشتر از اورانیم رادیواكتیو بود ماری این ماده را به یاد كشور لهستان (poland)  پولونیم نام گذاری كرد. 

1905

آلبرت انیشتین تئوری ارتباط ماده و انرژی را كشف كرد. فرمول E=mc^2 احتمالا مشهورترین پیامد تئوری نسبیت انیشتن است.

1911

جورج فن هوسی ایده استفاده از ردیاب های رادیواكتیو را مطرح كرد. ردیاب ها بعدا كاربرد وسیعی در تشخیص های پزشكی پیدا كردند یك ردیاب رادیو اكتیو مقدار مشخصی از یك ماده ی رادیو اكتیو است. كه روی ماده ی شیمیایی كه قابلیت حركت در بدن یا رگ ها را داشته باشد سوار می شوند .

1927

هرمن بلوم گارت پزشک اهل بوستون برای اولین بار از ردیاب های رادیواکتیو برای تشخیص یک بیماری قلبی استفاده کرد. بلوم گارت استاد پزشکی دانشکده ی پزشکی دانشگاه هاروارد بود.

دسامبر 1938

دو دانشمند آلمانی اتوهان و فریتز استراسمن پدیده شكافت هسته ای را تشریح كردند. آن ها دریافتند كه می شود با بمباران هسته ی اتم اورانیم نوترون های آن را به چند هسته شكافت در حین تقسیم شدن هسته ی اورانیم مقداری ماده به انرژی تبدیل می شود.

آگوست 1939

در دوم آگوست البرت انیشتین نامه ای برای رئیس جمهور روزولت فرستاد كه در آن تحقیقات اتمی آلمانی ها و امكان دست یابی آن ها به بمب اتمی صحبت كرد. انیشتین نامه را به كمك لئو زیلارد فیزیك دان اتریشی تهیه كرد. زیلارد طرف دار و مدافع دو آتشه ی این طرح بود كه امریكا روی ساخت و گسترش سلاح هایی كه می توان با استفاده از دانش فیزیك هسته ای ساخته شوند سرمایه گذاری كند . این دو نفر در آن نامه روزولت را تشویق كردند برای تحقیقات اتمی امریكا بودجه ای در نظر بگیرد. روزولت پس از این نامه- كمیته ی مخصوصی راه انداخت كه درباره ی چند و چون دخالت یا شركت ارتش در تحقیقات اتمی اطلاعاتی كسب كند . روزولت اكتبر 1939 پژوهش و تحقیق در مورد اورانیم را در ایالات متحده گسترش داد.

                                     دهه ی 40    

جنگ جهانی دوم افسرد گی بزرگ ده ی  40 را تمام كرد. درطول دهه ی 30 سه قدرت استبدادی ونظامی آلمان ژاپن و ایتالیا درسه نقطه ی دنیا سربرداشتند. آلمان تحت فرمان هیتلر وحزب نازی لهستان را در اول سپتامبر 1936 اشغال كرد. دو روز بعد انگلستان و فرانسه علیه آلمان متحدانش اعلام جنگ كردند. تابستان 1940 آتش جنگ دامن دانمارك نروژ هلند و بلژیك را گرفت. و با اشغال فرانسه كنترل بیشتر بخش های اروپای غربی به دست آلمان ها افتاد. ایتالیا ژوئن 1940 و ژاپن پیمانی سه جانبه امضا كردند و گروه متحد را تشكیل دادند. در شرق دور ژاپن چین را زیر پا گذاشته بود و داشت به هندوچین و فرانسه (ویتنام فعلی) می رسید ایالات متحده اما تا دسامبر 1941 بی طرف باقی ماند. بعد از پایان جنگ جهانی اول ایالات متحده تلاش كرده بود از لحاظ سیاسی مستقل عمل كند و خودش را از آنچه مسائل داخلی اروپا می دانست كنار بكشد . رئیس جمهور روزولت اعلام كرد ملت یك ملت بی طرف باقی خواهد ماند اما من نمی توانم بخواهم هر امریكایی در آرا و نظریاتش هم بی طرف باشد. ایالات متحده نه در عمل و نه در نظر بی طرف نماند. آن ها سلاح های مازادشان را در ازای دانش نظامی با بریتانیا معامله كردند .

سپتامبر 1942

پروژه ی منهتن شكل گرفت تا بمب اتم پیش از آلمان ها ساخته شود. ارتش ژنرال  لزلی گرووز را كه مهندس مسئول در ساخت پنتاگون بود به سرپرستی پروژه تعیین كرد. اوایل پژوهش ها در آزمایشگاه های چندین دانشگاه انجام می شد به زودی بعد از اینكه انریكو فرمی در دانشگاه شیكاگو به دانش واكنش های زنجیره ای هسته دست پیدا كرد پروژه ی منهتن به پرونده ی فوق سری تبدیل شد. پرونده ای شامل تولیدات هسته ای و امكانات پژوهشی در تمام كشور كه 300 نفر برایش كار می كردند. واحد مهندسی ارتش حوزه ی منهتن برای جای دادن كارگران و دانشمندان تولید و شهر های صنعتی را را در تنسی واشنگتن و نیو مكزیكو ساخت. تحقیقات هم در آزمایشگاه دانشگاه های مختلف از كلمبیا ی نیویورك گرفته تا بركلی كالیفرنیا انجام می شد.

نوامببببر 1942

لس الاموس به عنوان پایگاه آزمایش بمب اتمب انتخاب شد. این آزمایشگاه فوق سری در اعماق کوه های نیومکزیکو ساخته شد. کارگردان پروژه رابرم اوپن هایمر بود. وی که یک  فیزیک دان دانشگاه برکلی کالیفرنیا بود گروهی از دانشمندان تشکیل داد که وظیفه شان ابداع یک وسیله ی انفجاری از نظریه ی اتمی بود وسیله ای به اندازه ی کافی کوچک که بشود آن را با هواپیما حمل کرد. مقامات به این دانشمندان گفته بودند که آن ها قرار است روی پروژه ای کار کنند  که ممکن است باعث پایان جنگ شود ارتش ساختمان های موقت فراوانی ساخت تا دانشمندان و خانواده هایشان در آن ها اسکان یابند آن ها به دلیل سری بودن پروژه تا پایان کار حق نداشتند منطقه ی لس الاموس را ترک کنند. مگر در مواقع اضطراری تا پایان جنگ نزدیک 5000 نفر در لس الاموس زندگی و کار می کردند.

دسامبر 1942

انریکو فرمی اولین واکنش زنجیری هسته ای را در صحن درب و داغان شده ی دانشگاه شیکاگو به انجام رساند. فرمی و همکارانش یک راکتور هسته ای اولیه ساختند و اسمش را گذاشتند پیل شیکاگو راکتور با 57 لایه که یکی در میان اورانیم و گرافیت بودند و روی تخته های چوبی 6×4 سوار شده بودند. فرمی و گروهش ساخت پیل شیکاگو را صبح روز دوم دسامبر 1942 بعد از ساعت ها آزمایش و خطا به پایان بردند. فرمی ساعت 6:36  بعد از ظهر اعلام کرد :"این واکنش زنجیره ای چرخه ای خود نگه دار(self sustaining) است "

1945-1942

کارگاه مهندسی (لکینتون) در زمینی به مساحت 59000 هکتار در غرب"ناکسویل" در "اوک ریج" تنسی ساخته شد. در این کارگاه اورانیم خالص تهیه می شد. این کار در کارگاه مهندسی لکینتون ساخته می شد که روزولت هدایت پروژه ی منهتن را در دست گرفت سه نوع از تجهیزات تولید را در دره هایی دور از شهر مستقر کردند "Y12 ","K25" جدا سازی و غنی سازی اورانیم را برای استفاده در راکتورهای تولید پلوتونیم انجام می دادند. اولین راکتور تولید پلوتونیم که در قلب تجهیزات X10  قرار داشت کارش را در نوامبر 1943 اغاز کرد کارگاه مهندسی لکینتون اورانیم مورد نیاز برای راکتور های هاتفورد و واشنگتون و همین طور بمب اتمی که در هیروشیما منفجر شد تامین کرد.

1943-1945

پایگاه هاتفورد در ریچلند ایالت واشنگتن ساخته شد تا پروژه ی منهتن به تولید پلوتونیم بپردازد. تا سال 1942 سرپرستان پروژه ی منهتن مرکز عملیات تولید پلوتونیم را در کارگاه مهندسی لکینتون اوک ریج قرار داده بودند. اما تصمیم گرفتند برای امنیت بیشتر عملیات را به منطقه ی حفاظت شده ای منتقل کنند. آن ها یک پایگاه 1600 کیلومتر مربعی را در "کلمبیا ریور " در جنوب مرکز واشنگتن انتخاب کردند. در این پایگاه محوطه ای مسطح تجهیزاتی برای توزیع نیروی هیدروالکتریک  منطقه ای دور افتاده و امکاناتی برای رفت و آمد کارکنان شکل گرفت.

1945

ایالات متحده اولین انفجار اتمی اش را در پایگاهی نزدیک "آلاموگوردو"در ننیومکزیکو انجام داد. ساعت 5:30 در 16 جولای 1945 دانشمندان لس آلاموس ازمیان گودال هایی که 16.5 کیلومتر آن طرف تر داشتند یک انفجار اتمی با هسته پلوتونیوم را تماشا می کردند. انفجاری که معادل 600/18 تنTNTبود آن انفجار که اسمش را "آزمایش ترینیتی" گذاشته بودند برج فلزی ای را که تجهیزات روی آن سوار شده بود بخار کرد و همه ی شن وماسه های اطراف را به شیشه تبدیل کرد.

آگوست1945

ایالات متحده هیروشیما وناکازاکی را بمباران اتمی کرد 6 آگوست 1945 یک بمب افکن 9700   B-29 پوند اورانیوم را- بمبی که خودشان اسمش را پسربچه گذاشتته بودند- روی هیروشیما در جنوب ژاپن رها کرد. هیروشیما یک مرکز مهم ارتباطی و نظامی که سیصد هزار جمعیت داشت دلیل دیگر اهمیت هیروشیما این بود که تنها شهر استراژیک ژاپن بود که گمان می رفت زندانی های امریکا آنجا نباشد پسر بچه در ارتفاع 580 متری زمین منفجر شد و70هزار نفر را کشت و 70 هزار نفر دیگر را نیز مجروح کرد بمب تا شعاع 10کیلومتری همه چیز را نیست و نابود کرده بود ترومن به ژاپن هشدار داد که اگر تسلیم نشود ایالات متحده شهر های بعدی را هدف قرار خواهد داد و  تا همین اندازه تخریب می کند ژاپنی ها تسلیم نشدند وایالات متحده-طبق قرار!- بمباران شهرهای ژاپن را ادامه داد در 9 اگوست بمب اتمی دیگری از راه رسید قرار بود بمب افکن B-29 هدف نظامی را در نزدیکی ناکازاکی بمب باران کند اما خلبان روی هدف دوم یا همان ناکازاکی سوئیچ کرد چون هوا خیلی مه الود بود این بمب- که مرد گنده صدایش می کردند - 5/4 تن وزن داشت 5/4 تن پلوتونیوم مرد گنده  40هزار نفر راکشت و 60 هزار نفر را مجروح کرد ناکازاکی تا شعاع  6 کیلومتری با خاک یکسان شده بود ژاپن پنج روز بعد تسلیم شد.

جولای 1946

" عملیات انرژی اتمی " (The Atomic Energy Act) کنار گذاشته شد و " کمیسیون اتمی  " (Commission=AEC  ( Atomic Energyتاسیس شد  AECدر 31 دسامبر 1946 جایگزین پروژه ی منهتن شد در طول نیمه ی اول سال 1946 بحث کنگره ی امریکا این بود که انرژی اتمی تحت کنترل که باشد بهتر است دولت یا ارتش ؟ دولت پیروز شد و فعالیت های هسته ای بیشتر روی گسترش تکنولوژی هسته ای و اهداف مدنی متمرکز شد تا هدف های نظامی.

جولای 1946

ایالت متحده دو آزمایش هسته ای در " بیکینی اتل " در جزایر مارشال اقیانوس آرام انجام داد این عملیات شامل دو انفجار بود یکی روی آب در اول جولای و دیگری نیز در زیر آب در 25 جولای که قرار بود مقدار تاثیر سلاح های اتمی را روی ناوگان دریایی تخمین بزنند 162 سکنه ی بیکینی اتل به جایی در 200 کیلومتر ان طرف تر منتقل شدند و نزدیک به 70 کشتی و زیر دریایی که یک مشت جک و جانور هدایتشان می کردند در مرداب بیکینی لنگر انداختند. در آزمایش روی اب 5 کشتی غرق شد و در آزمایش زیر آب 9 عدد.

اگوست 1946

آزمایشگاه ملی " اوک ریج " اولین "راکتور – مولد" رادیوایزوتوپ را برای استفاده های صلح امیز به یک بیمارستان سرطان در سنت لوئیس فرستاد.

اوریل – مه 1948

آزمایش های هسته ای جنوب اقیانوس آرام راه را برای تولید انبوه سلاح هایی که پیش از آن دستی سرهم می شدند باز کرد.

اگوست 1949

اتحاد جماهیر شوروی اولین دستگاه اتمی خود را در تاریخ 29 اگوست 1949 به کار انداخت این حادثه تمام دانشمندان هسته ای امریکایی را که به این زودی انتظار چنین نتیجه ای را نمی کشید شگفت زده کرد و باعث شد شهروندان امریکایی در احساس امنیت خود تجدید نظر کنند .

                                             دهه ی 50

درسال1945 سربازان امریکایی به خانه بر گشتند و زندگی تازه ای را آغاز کردند در بین سال های 1946 تا 1964 بیش از 4/76 میلیون کودک متولد شدند بیش از 13 میلیون خانه ساخته شد که بیشتر آن ها خانه هایی ساده وارزان قیمتی بودند که بعد از موفقیت شهر لوی تاون به آن شکل ساخته شدندویلیام جی لوت خانه سازی در حومه شهر را با ساخت و ساز خانه ها پی ساده و مشابه به هم شروع کرد که به این ترتیب با استقبال امریکایی ها از این نوع خانه ها و ساکن شدن آن ها در حومه ی شهر مراکز خرید و سوپر مارکت ها به سرعت رشد پیدا کردند بسیاری دهه ی پنجاه را سالهای بازگشت به موفقیت می دانند این موفقیت و آرامش البته با یک تشنج قرمز همراه بود امریکایی ها شاهد حرکت کمونیسم در همه جا بودند در پایان دهه ی چهل شوروی ها برلین را از غرب جدا کنند حزب کمونیسم مائو در چین به قدرت رسید وشوروی اولین بمب خودرا منفجر کرد در خانه سیاستمدارها به این نتیجه رسیدند که باید علیه کومنیسم سخت گیری کنند یک عضو سابق حزب کمونیسم الگار هیس مشاور رزولت را متهم به جاسوسی برای کمونیسم ها کرد هیس این اتهم را در برابر کمیته فعالیت های ضد امریکایی که وظیفه بررسی این گونه اتهاها را داشت تکزیب کرد قانون هیس را از اتهام های جاسوسی مبرا کرد اما بعد ها  اورا به جرم شهادت دروغ محکوم شد درهمان زمان امریکایی ها مطلع شدند که دانشمندان مشهور لس الاموس یعنی کلاس فاش اطلاعات محرمانه ی هسته ای رابه شوروی منتقل می کرده است خیانت کاران دیگری از جمله جولیوس و اتل روزنبرگ نیز در این دوره محکوم و اعدام شدند در این زمان و بعدها بسیاری از مردم عقیده داشتند روزن برگ ها بیگناه و قربانی یک توطئه بودند

ژانویه 1950

رئیس جمهور ترمن به ((Atomic Energy Commision دستور داد تا ساخت بمب هیدروژنی را آغازکند ادوارد تلر در زمان جنگ جهانی دوم کارهای نظری در باره ی بمب هیدروژنی انجام داده بود پس از جنگ او دانشمندان نمایندگان مجلس ارتش و AECراتشویق به ساخت بمب هیدروژنی کرد کمیته مشاور عمومی ((General Advisory Committee AECکه ریاست آن را رابرت اوپنهایمر بر عهده داشت ساخت بمب هیدروژنی را بر پایه ی اصول اخلاقی محکوم کرد و از آن به عنوان سلاح کشتار جمعی نام برد این کمیته همچنین عقیده داشت ساخت بمب هیدروژنی ایالات متحده را در یک رقابت تسلیحاتی با شوروی قرار می دهد AEC و مشاورین رئیس جمهور در این باره هیچ اظهار نظری نکردند.

دسامبر1951

در20دسامبر1951درایستگاه ملی آزمایش راکتور (National Reactor Testing Station)که بعدها آزمایش گاه ملی مهندسی ایداهو ((Idaho National Engineering Laboratory نام گرفت اولین جریان اکتریسیته با استفاده ازانرژی هسته ای تولید شد جریان حاصل چهار لامپ را که در اتاق توربین راکتور زاینده آزمایشی روشن کرد.

اکتبر1952

اولین عملیات در نیروگاه ساوانا ریور در ایکن واقع در جنوب کارولینا با شروع به کار یک نیرو گاه راکنور آب سنگین آغاز شد EAC با ساخت یک  SPRمواد اولیه لازم مانند تریتیوم وپلوتونیوم را برای ساخت سلاح های هسته ای وگرمایی فراهم کرد.

دسامبر 1953

در 8 دسامبر سال 1953 رئیس جمهور ایزنهاور در سخنرانی مشهور خودش با نام "اتم های صلح" در سازمان ملل همکاری بین المللی برای پیشبرد استفاده های صلح امیز از انرژی هسته ای را اعلام کرد او پیشنهاد کرد کشور هایی که در زمینه ی انرژی هسته ای فعالیت می کنند اورانیم و دیگر مواد اولیه ای که در ساخت سلاح های هسته ای استفاده می شود را به یک اژانس بین المللی انرژی اتمی تسلیم کنند  تا این آژانس آن ها را در اختیار تمام کشور هایی که می خواهند از انرژی هسته ای در کاربرد هایی مانند کشاورزی پزشکی و انرژی برق استفاده کنند قرار دهد.

اگوست 1954

پیمان انرژی اتمی 1954 برای ترویج بیشتر استفاده ی صلح امیز از انرژی هسته ای در قالب سرمایه گذاری های خصوصی و همچنین اجرای برنامه ی اتم های صلح ایزنهاور به تصویب رسید این پیمان به AEC  اجازه می داد تا به شرکت های خصوصی مجوز استفاده از مواد اولیه و ساخت نیروگاه های هسته ای را بدهد.

جولای 1955

در 17 جولای سال 1955 شهر ارکو در ایداهو نخستین شهر امریکا بود که برق آن توسط انرژی هسته ای تامین می شد ایستگاه ملی آزمایش راکتور که اکنون آزمایشگاه ملی مهندسی ایداهو نامیده می شد توسط راکتور بوراکس – 3 (III Borax-) این انرژی را تامین می کنند...

ادامه دارد

طبقه بندی: مقاله، 
نوشته شده در تاریخ جمعه 18 اسفند 1385 توسط حسین ده جوریان
قالب وبلاگ