تبلیغات
آشنایی با رشته مکانیک - آشنایی با رشته مكانیك

آشنایی با رشته مکانیک
 
گرایش طراحی جامدات

گرایش طراحی جامدات به بررسی انواع نیرو ها ، حركت ها و تأثیر آن ها بر اجزاء مختلف ماشین می پردازد . در واقع مهندس طراحی جامدات با توجه به نیازهای جامعه ، دستگاه ها و ماشین های مختلف را طراحی می كند.

 
محمد رضوی مهندس مكانیك در طراحی جامدات در معرفی این رشته می گوید:
" هر ماشین از دوقسمت ثابت و متحرك تشكیل شده است . حال بررسی این مطلب كه حركت مورد نیاز ماشین از چه راهی تأمین شده و چگونه از منبع تولید به جایگاه مورد استفاده انتقال پیدا كند و بالاخره چگونه از این حركت استفاده گردد تا بیش ترین بازدهی را داشته باشد ، در حیطه وظایف مهندسی طراحی جامدات است . همچنین ابداع و پیش بینی دستگاه ماشین آلات نیز از مسایل مطرح در این گرایش است."

در واقع مهندس طراح جامدات باید تمامی نیروها و گشتاورهایی را كه به هر عضو ماشین وارد می شود بررسی كرده و بهترین حالت قطعه مورد نظر را برای تمامی آن نیروها و گشتاورها و همچنین برای داشتن بهترین كارایی به دست آورده و كارایی مناسب آن قطعه را در زمان طولانی تضمین كند.

دكتر الستی نیز در معرفی این گرایش می گوید:
" طراحی سیستم ، طراحی ماشین های تلاش ، فرز ، چاپ و قسمت های تعلیق ، سیستم های انتقال قدرت و دینامیك یك خودرو ، توسط مهندسان این گرایش طراحی می شود . همچنین در یك هواپیما قسمت های مربوط به فرود ، پرواز ، كنترل پرواز به نحوی مربوط به طراحی جامدات می گردد."
دكتر قرشی استاد دانشگاه صنعتی شریف نیز در معرفی این گرایش می گوید:
" گرایش طراحی جامدات به طراحی ماشین آلات و اجزای آن ها ، ارتعاشات ماشین آلات ، دینامیك آن ها و كنترل سیستم ها می پردازد."
گفتنی است كه دو گرایش طراحی جامدات و حرارت سیالات بسیار نزدیك به هم هستند و تنها در 20 واحد درسی با یكدیگر تفاوت دارند . بنابراین فارغ التحصیلان آن ها نیز توانایی های مشترك زیادی دارند.

در ادامه پس از معرفی گرایش های این رشته جذاب به معرفی درس های هر گرایش می پردازم . در آن قسمت دروس پیش نیاز نیز ذكر می گردد .
ادامه دارد ...
طبقه بندی: عمومی، 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 17 آذر 1383 توسط حسین ده جوریان
قالب وبلاگ