تبلیغات
آشنایی با رشته مکانیک - آشنایی با رشته مكانیك

آشنایی با رشته مکانیک
 
<:P:>گرایش ساخت و تولید

<:P:>


<:P:>
یك قطعه باید به چه روشی ساخته شود تا دارای تولیدی سریع و ارزان و همچنین كیفیت مناسب و دقت و كارایی مطلوب باشد ؟
پاسخ به این سؤال مهم بر عهده مهندسان گرایش ساخت و تولید است . چرا كه به گفته دكتر الستی یك مهندس ساخت و تولید به مسایل مربوط به ساخت بهینه و تولید با كیفیت بالا می پردازد . در واقع این گرایش بیشتر به مشكلات و معضلات ساخت و تولید می پردازد و در نتیجه نسبت به دو گرایش حرارت و سیالات و طراحی جامدات عملی تر است و دو گرایش فوق جنبه علمی تر دارند .

<:P:>
دكتر قرشی نیز با تاكید بر كاربردی بودن این گرایش می گوید :
" گرایش ساخت و تولید به زمینه های كاربردی مهندسی مكانیك می پردازد و مهندس این گرایش در زمینه شكل دادن فلزات ، طراحی قالب ها و ساخت قطعه های گوناگون فعالیت می كند . "

<:P:>
گرایش مهندسی دریا

<:P:>

<:P:>


<:P:>
یكی از گرایش های مهندسی مكانیك كه تنها در دانشگاه صنعتی شریف ارایه می گردد ، مهندسی دریا ( كشتی سازی ) است چرا كه در دانشگاه های دیگر از جمله دانشگاه صنعتی امیر كبیر ، دانشگاه خلیج فارس و دانشگاه سیستان و بلوچستان مهندسی دریا به عنوان یك رشته مستقل با سه گرایش مهندسی كشتی سازی ، مهندسی كشتی و دریا نوردی ارایه می شود .
اما چرا دانشگاه صنعتی شریف ، مهندسی دریا را به عنوان یكی از گرایش های مهندسی مكانیك ارایه می دهد ؟
دكتر الستی در پاسخ به این سؤال می گوید :
" مهندسی دریا گرایش كشتی سازی مسایلی از قبیل طراحی بدنه ، استحكام بدنه ، سیستم های پیشرانه ( موتور گیربكس ) ، پایداری كشتی در مقابل امواج كناری و جانبی كشتی و طراحی مربوط به ناوبری ( مسیریابی كشتی ) را مطالعه می كند كه همه این مسایل در گرایش های دیگر مكانیك نیز مطرح می شود و فقط مهندسی كشتی سازی این مسایل را به صورت تخصصی در ارتباط با كشتی و سازه های دریایی مثل اسكله ها و سكوهای نفتی متحرك مطالعه می كند . به عبارت دیگر یك مهندس دریا ، مهندسی مكانیكی است كه در كاربرد های دریایی مشغول به كار می باشد . "
گفتنی است كه در دانشگاه صنعتی شریف ، رشته مهندسی هوا و فضا نیز دز دانشكده مكانیك ارایه می گردد و اساتید این دانشكده مهندسی هوا و فضا را یكی از گرایش های مكانیك به شمار می آورند

<:P:>ادامه دارد ...

<:P:>

<:P:>

<:P:>

طبقه بندی: عمومی، 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 18 آذر 1383 توسط حسین ده جوریان
قالب وبلاگ