تبلیغات
آشنایی با رشته مکانیک - سیالات ناقل حرارت گلایكولی

آشنایی با رشته مکانیک
 

قسمت اول :

    مخلوطهای گلایكول- آب بطور گسترده ای در تأسیسات مورد استفاده قرار می گیرند تا حفاظت در برابر انجماد را در سیستمهای گرمایشی و سرمایشی حلقه بسته ی HVAC فراهم كنند. علاوه بر این، گلایكول همچنین عملكرد دما پایین در سیستمهای ذخیره سازی انرژی حرارتی را امكان پذیر می سازد؛ در این سیستمها یخ در شب ساخته شده و برای خنك كردن ساختمان در روز بعدمورد استفاده قرار می گیرد. یك سیستم گلایكولی چنانچه درست طراحی، راه اندازی و نگهداری شود می تواند 20 سال یا بیشتر بطور مطمئن سرویس دهد. اما اگر سیستمهای گلایكولی نادرست راه اندازی و نگهداری شوند، ظرف یك تا دو سال با مشكلات جدی روبرو خواهند شد. با توجه به هزینه اولیه بالای پر كردن یك لوپ گلایكولی و هزینه های بالاتر ناشی از بد كار كردن لوپ گلایكولی، درك نحوه انتخاب و نگهداری صحیح یك سیستم گلایكولی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

v     مقایسه اتیلن و پروپیلن گلایكول

    در لوپهای بسته ی HVAC معمولاً از اتیلن گلایكول یا پروپیلن گلایكول استفاده می شود كه نوع گلایكول و غلظت آن تعیین كننده نقطه ی انجماد و سایر خواص فیزیكی است. در كاربردهای HVAC، از اتیلن گلایكول بطور وسیعتری استفاده می شود كه علت آن قیمت پایین تر، ویسكوزیته ی كمتر و خواص انتقال حرارتی بهتر است. اما اتیلن گلایكول به خاطر سمیت متوسطی كه دارد مشمول الزامات گزارش دهی در صورت وقوع ریزش یا تخلیه است (بیش از 5000 پوند).

    پروپیلن گلایكول سمیت بسیار كمتری از اتیلن گلایكول دارد. به دلیل اینكه پروپیلن گلایكول عموماً مشمول الزامات گزارش دهی نمی شود، از نظر زیست محیطی نیز سازگارتر در نظر گرفته می شود. پروپیلن گلایكول معمولاً در كارخانجات فراوری مواد غذایی یا سایر كاربردهایی كه احتمال آلودگی آب آشامیدنی یا مواد غذایی وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از آن در سیستمی كه برای اتیلن گلایكول طراحی شده است می توند تأثیر نا مطلوبی بر كارایی ایجاد كند. به عنوان مثال، ویسكوزیته ی بالاتر پروپیلن گلایكول (تقریباً دو برابر اتیلن گلایكول) مخصوصاً در دماهای پایین تر، مستقیماً منجر به بالا رفتن هزینه های پمپاژ خواهد شد. خواص انتقال حرارتی ضعیفتر پروپیلن گلایكول نیز می تواند ظرفیت سرمایشی را كاهش دهد.

    ضد یخهای مورد استفاده در خودروها برای HVAC و كاربردهای صنعتی نامناسبند زیرا سطوح بالای مهار كننده های سیلیكاتی می تواند باعث جرم گرفتگی مبدل حرارتی و خرابی آب بند پمپ شود.

v     آماده سازی سیستم برای افزودن گلایكول (سیستمهای موجود و جدید)

    سیستمهای موجود باید به طور كامل تمیز وشسته شوند تا هر گونه زنگ، رسوب و لرد قبل از شارژ سیستم با گلایكول منتخب زدوده شوند. برای سیستمهای بزرگ یا سیستمهایی كه خوردگی مشهودی در آنها وجود دارد، با یك شركت متخصص تمیزكاری صنعتی مشورت كنید زیرا این كار ممكن است پیچیده باشد و باید توسط یك شركت مجرب انجام شود. اگر از شوینده شیمیایی استفاده می شود، بسیار مهم است كه تمام بقایای ماده ی شوینده خارج شده و سیستم به طور كامل با آب شسته شود.

    سیستمهای جدید معمولاً طی تولید، ذخیره سازی یا ساخت (نصب) با روغن،‌گریس یا فیلم محاط پوشانده می شوند. گرد و خاك، روغن لحیم، جوشكاری و پوسته ی  لوله نیز می توانند مشكلاتی را ایجاد كنند. بنابراین تمیز كردن كامل سیستمهای جدید نیز قویاً توصیه می شود. برای شستشوی سیتم می توان از محلول 1 تا 2 درصد تری سدیم فسفات به همراه آب استفاده نمود. البته سایر محصولات شوینده ی موجود در بازار نیز ممكن است مفید باشند. حجم سیستم را می توان طی این مرحله با اندازه گیری حجم پر كردن اولیه ی سیستم یا با تجزیه شیمیایی مواد شوینده بعد از اینكه مقادیر مشخصی از آنها به سیستم اضافه شد، محاسبه نمود.

ادامه دارد...

برچسب ها: تاسیسات پیشرفته، سختی آب، گلایكول،  
نوشته شده در تاریخ جمعه 14 مرداد 1390 توسط حسین ده جوریان
قالب وبلاگ